ekologie

13. října 2007 v 20:10 | já |  moje názory atp..
Ahoj milánkové...
Tak sem si po dlouhé době koupila klasický babský časák (Yellow). Asi v polovině jsem ho otevřela..a nevěřila jsem vlastním očím...dloooouhý, kvalitní, inteligentní článek o ekologii!!! Podle mě je to báječné. Lidé by se toho o naší ,,planetce" měli vědět co nejvíc. Ale teď k tomu podstatnému...Mimojiné, jsem mezi spoustou zajímavých informací našla i odkaz na web věnující se ekologii ( www.hraozemi.cz ). Na tomhle webu si můžete vypočítat ekostopu (moje ekostopa mě docela vyděsila: 7,8 !!!), najít informace o organizacích působících v ČR a další...
A co je to ta ekostopa?
Koncept ekologické stopy (ES) můžeme považovat za účetní nástroj pro počítání ekologických zdrojů. Různé kategorie lidské spotřeby jsou převedeny na plochy biologicky produktivních ploch, nezbytné k zajištění zdrojů a asimilaci odpadních produktů. Jeden ze spoluautorů ES, Kanaďan William Rees, ekologickou stopu přibližuje takto: "Kolik plochy (země a vodních ekosystémů) je třeba k souvislému zajišťování všech zdrojů, které potřebuji ke svému současnému životnímu stylu a k zneškodnění všech odpadů, které při tom produkuji?" Ekologická stopa je přesně tím, co jsme dosud postrádali - měřítkem toho, jak udržitelné jsou naše životní styly.
Neříká nám tedy, co máme dělat, ale "pouze" jakou stopu (vyjádřenou globálních hektarech na osobu) zanechává náš životní styl a související spotřeba zdrojů v globálním měřítku. Nepřekvapí proto, že lidé žijících v různých koutech Země vytváří tak rozdílné ekologické stopy. Pokud by se dala jedním slovem charakterizovat dnešní globální ekonomika a společnost, je to nerovnováha. Tomu odpovídá i velmi nerovnovážné tempo čerpání přírodních zdrojů v různých zemích světa.
hehe....tak tomuhle vůůůbec nerozumim
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama